احزاب پل ارتباط میان جامعه و حاکمیت | شبکه خبری دز - Dez News Network
آخرین اخبار
پربحث ترین عناوین
پربازدید ها
کد خبر: 78165
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱ دی ۹۴ - ۲۳:۱۴
سیدمحسن امامی‌فر

احزاب پل ارتباط میان جامعه و حاکمیت

حزب قائم به مفهوم دموکراسی و رقابت می‌باشد و به عبارتی دموکراسی زمانی در یک جامعه عینیت می‌یابد که احزاب مستقل، فراگیر، قدرتمند و صاحب نفوذ در یک جامعه به رقابت با یکدیگر برای فتح کرسی های تاثیر گذار حاکمیت بپردازند. اما پس از وقوع انقلاب، احزاب در تاریخ جمهوری…

emamifar

حزب قائم به مفهوم دموکراسی و رقابت می‌باشد و به عبارتی دموکراسی زمانی در یک جامعه عینیت می‌یابد که احزاب مستقل، فراگیر، قدرتمند و صاحب نفوذ در یک جامعه به رقابت با یکدیگر برای فتح کرسی های تاثیر گذار حاکمیت بپردازند.
اما پس از وقوع انقلاب، احزاب در تاریخ جمهوری اسلامی تاریخ پرفراز و نشیبی را سپری کرده اند اما به طور قطع می‌توان حکم داد که هنوز هم جامعه ایرانی نتوانسته به درستی تحزب را درک و فهم کرده و اصولا این امر را از مطالبات جدی خود بر نشمرده است.
از طرفی گفتگو و تعامل اجتماعی به منظور رشد و گسترش احزاب و تشکل‌های مدنی در فضاهایی امکان پذیر است که از مداخلات آمرانه و قهرآمیز نیروهای اقتدارگرا در امان باشد. در نظام‌های غیردموکراتیک و در ذیل دولت‌های اقتدارگرا، عرصه عمومی زیر فشار مداخلات غیردموکراتیک بوده و انجام فعالیت‌های آزاد و گفتگوی انتقادی دشوار و پرهزینه است.
اگر در کشورهایی مثل ایران، جامعه مدنی رشد نمی‌کند، اگر احزاب و سازمان‌های صنفی اصیل پدید نمی‌آیند و اگر تشکیل می‌شوند، فرصت رشد و تکامل پیدا نمی‌کنند، اگر از حالت محافل روشنفکری یا باشگاه‌های سیاسی فرا‌تر نمی‌روند و طبقات و نیروهای اجتماعی را متشکل نکرده و نمایندگی نمی‌نمایند، اگر تشکل‌های صنفی، اتحادیه‌ها، سندیکا‌ها و… زود‌تر و سریع‌تر از احزاب تاسیس نشده و رشد نمی‌کنند، اگر احزاب و گروه‌های سیاسی کوتاه زمانی بعد از تاسیس، اغلب گرفتار انشعاب‌های تضعیف کننده، چپ روی و راست روی، ماجراجویی، یا اضمحلال و فروپاشی می‌شوند یا تنها در شکل فرقه، محفل دوستان و خویشاوندان یا باشگاه سیاسی، سال‌های بیشتری دوام نمی‌آورند، نه از این بابت است که این واقعیت‌ها و این آسیب‌ها شناخته شده نیستند، بلکه وجود احزاب متکی بر هدف توسعه‌ کشور و منافع آحاد جامعه و توسعه آزادی و مردم سالاری درک نشده است.
متاسفانه احزاب در ایران گاهی با تنگ نظری هایی از سوی دولت های حاکم روبرو بوده اند. هر چند که خود این احزاب هم نتوانسته اند به طور کامل و جامع کارکردهای خود را به منصه ظهور برسانند و یکی از دلایل ناتوانی احزاب در تحقق اهداف و کارکرد‌های شان این بوده است که متاسفانه در بیشتر مواقع دچارعدم انسجام به دلیل نداشتن روحیه کار جمعی بوده اند.
آنچه مسلم است سنگ بنای احزاب سیاسی را نگرش های ایدئولوژیکی حاکم بر نظام اجتماعی تشکیل می‌دهد لذا انتظار می‌رود اشخاص و نحله هایی که در نگرش های ایدئولوژیکی خود نسبت به موضوعات مختلف وحدت و یا نزدیکی دارند در یک حزب با تفکرات خاص منبعث از نوع نگاه‌شان به حاکمیت سیاسی و دیگر مسائل گردهم آیند.
همانطور که اشاره شد در تاریخ نظام جمهوری اسلامی احزاب همواره فعالیت خود را با توجه به شرایط زمانی و اقتضائات موجود در کشور داشته‌اند که نتیجه آن منجر به سرخوردگی خاستگاه این احزاب در جامعه یعنی‌‌ همان طبقات اجتماعی حامی آن‌ها شده است.
در نتیجه باید گفت که به طور حتم نظام حزبی در ایران هنوز هم نتوانسته با جامعیت و منطبق بر مبنای نظری و عملی سیاسی – اجتماعی پیاده سازی و اجرا شود.
هر چند که احزاب همواره وجود داشته اند اما متاسفانه از نتایج وجود آن‌ها در بسیاری از مواقع شاهد بینظمی های سیاسی بود‌ه ایم، حال آنکه اگر نظام حزبی بر جامعه حکم فرما باشد و احزاب فراگیر با پایگاه اجتماعی قدرتمند در عرصه سیاست فعالیت کنند، جامعه شاهد آن خواهد بود که این احزاب هستند که اصول و خط مشی و سیاستهای دولت حاکم را تبیین کرده و در ‌‌نهایت حزب حاکم باید پاسخگوی عملکرد درست یا ناصواب دولت متبوع خویش باشد.
به همین دلیل است که در حال حاضر بزرگان سیاسی ایران از چپ و راست همگی به دنبال بسترسازی برای ایجاد حزب فراگیر در جناح متبوع خود می‌باشند.
به طور قطع در صورت تشکیل احزاب فراگیر، در کوتاه مدت شاهد بی انضباطی های کارکردی درون آن‌ها خواهیم بود اما در دراز مدت و با فرهنگسازی هایی که احزاب برای نهادینه کردن روحیه کار جمعی در جامعه انجام می‌دهند شاهد کارکردهای منطقی و عملکرد مثبت این احزاب در سپهر سیاسی اجتماعی ایران خواهیم بود.
در این صورت است که شاهد ایجاد پیوندی عمیق بین جامعه و حاکمیت خواهیم بود چرا که احزاب پل ارتباط بین این دو می‌باشند. در واقع باید گفت احزاب، مطالبات جامعه را از طریق رهیافت های علمی و عملی موجود دریافت کرده و با اتخاذ خطی مشی مناسبی که در جهت تحقق مطالبات، مفید به فایده خواهد بود، دولت را ملزم به اجرای سیاست های مورد نظر خواهند کرد و از این طریق است که ارتباطی گسترده و عمیق مبتنی بر تعامل دو سویه بین جامعه و حاکمیت شکل می‌گیرد.
باید توجه داشت که وجود احزاب، شرایط و فعالیت سازنده آن‌ها در سطوح مختلف زندگی اجتماعی، نظام سیاسی را از آفتی که بعضی از فلاسفه صاحب نام دوران باستان
از تعبیر «دموکراسی مساوی است با حاکمیت عوام فری
بان» می‌رهاند و دولت و حاکمیت را در مسیر کارکرد و هدف اصلی‌اش قرار می‌دهد و در این مسیر به شتاب حرکت سازنده آن می افزاید.


شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس deznn@yahoo.com برای ما ارسال فرمایید.

باسلام و احترام به کلیه اصحاب قلم .
جناب آقای امامی فر یک زاویه در گفتار شما مغفول ماند و آن هم تأکید بر بومی سازی احزاب و ایجاد احزابی با ساز وکارهای جامعه ایرانی .مطالب پیشنهادی
  • تیم بسکتبال
  • دزان ان
  • بروز نت اخبار فناوری اطلاعات
  • سایت تحلیلی خبری دیدنا