آن چه در برخی «کافی نت»ها می گذرد | شبکه خبری دز - Dez News Network
آخرین اخبار
پربحث ترین عناوین
پربازدید ها
کد خبر: 4446
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۰ بهمن ۸۸ - ۳:۲۴

آن چه در برخی «کافی نت»ها می گذرد

حدود دو سال پیش اخباری بر روی تلکس خبرگزاری ها قرار گرفت که باعث شد خانواده ها نسبت به استفاده فرزندانشان از فضای اینترنت که در خارج از منزل استفاده می کردند نگران شوند.بازرسی ۴۳۵ کافی نت طی ۲۴ ساعت و اخطار به ۱۷۰ واحد و پلمب ۲۴ واحد از آن ها در طی همین…

حدود دو سال پیش اخباری بر روی تلکس خبرگزاری ها قرار گرفت که باعث شد خانواده ها نسبت به استفاده فرزندانشان از فضای اینترنت که در خارج از منزل استفاده می کردند نگران شوند.بازرسی ۴۳۵ کافی نت طی ۲۴ ساعت و اخطار به ۱۷۰ واحد و پلمب ۲۴ واحد از آن ها در طی همین زمان و بازداشت ۲۳ نفر از مدیران و کارمندان این کافی نت ها آن هم به دلیل «استفاده از بازی های اینترنتی مستهجن»، «نگهداری تصاویر خلاف عفت» و «حضور زنان بدحجاب» در این اماکن موضوع همین نگرانی بود.

اما چنین اخباری طی این مدت اولین و آخرین خبر از بازرسی و مشکلات اخلاقی و امنیتی در کافی نت ها بود به نحوی که از آذرماه سال ۸۶ تاکنون دیگر خبری از این گونه تخلفات در کافی نت ها شنیده نشد و این می تواند خود وجهی امیدوارکننده در این قضیه باشد.

اما نکته ای که نباید حساسیت آن را نادیده گرفت این است که نظارت و توجه به این گونه اماکن باید دائمی و کاملا دقیق باشد چرا که بر مبنای تحقیقات صورت گرفته مراجعه کنندگان به کافی نت ها در گروه سنی ۱۰ تا ۳۰ سال هستند. دقیقا سنی که نیازمند نظارت بیشتری است.

البته بازدید ما نیز از تعدادی از کافی نت ها در شهرهای تهران و مشهد از رعایت اصول اخلاقی دراکثر آن ها حکایت داشت. در تمام کافی نت هایی که ما مشاهده کردیم و در بین تمام سیستم های کامپیوتری دیواری حایل وجود داشت که اگرچه کوتاه بود اما بین استفاده کننده از دو کاربر فاصله ای منطقی ایجاد می کرد به نحوی که قرار گرفتن دختر و پسر در کنار هم ایجاد مشکلی نمی کرد و کاربران مشغول انجام فعالیت های اینترنتی خود بودند بدون آن که بخواهند رفتاری برخلاف شئونات انجام دهند.

محسن جوانی ۲۱ ساله است که از کافی نتی در غرب تهران استفاده می کند. وی می گوید: خوشبختانه فضای این گونه مکان ها نسبت به گذشته تغییر کرده است و جوانان صرفا برای استفاده از امکانات اینترنتی و نیازهای درسی به این مکان مراجعه می کنند.

وی ادامه می دهد: البته همه ما در سن شیطنت جوانی هستیم و ممکن است که در طول مثلا یک ساعتی که در کافی نت هستیم برخی رفتارها از ما سر بزند ولی با این حال یادمان هم نمی رود که کافی نت مکانی فرهنگی است و باید ظرفیت حضور در این جا را داشته باشیم.

بر روی شیشه در ورودی یکی از کافی نت های شمال تهران نوشته شده است: «براساس ابلاغ اداره اماکن نیروی انتظامی قسمت خانم ها و آقایان در این کافی نت از یکدیگر مجزا است». داخل کافی نت هم در دو بخش کاملا جدا دختران و پسران مشغول کار با اینترنت هستند.

«مهتاب» را در یکی از این کافی نت ها می بینم. او که از چند کافی نت مختلف استفاده می کند معتقد است فضای کافی نت ها خوب و سالم است.

«مهتاب» اشاره می کند که وقتی دختر و یا پسری برای یک ساعت استفاده از اینترنت ۱۵۰۰ تومان پرداخت می کند تمام تلاشش را هم انجام می دهد که از این زمان نهایت استفاده را بکند و دیگر وقت برای رفتار و صحبت های خارج از عرف باقی نمی ماند .او البته به این نکته نیز اشاره می کند که در برخی موارد حجاب دخترانی که به کافی نت مراجعه می کنند مناسب نیست.

«بیتا» هم که در جریان موضوع گفت وگوی ما قرار می گیرد می گوید: استفاده من از کافی نت صرفا به مواقع ثبت نام دانشگاه برمی گردد که به اینترنت پرسرعت نیاز دارم اما با مشکل خاصی در کافی نت روبرو نبوده ام.

وی با اشاره به طبقه دوم کافی نت می گوید: من همیشه از طبقه اول این کافی نت استفاده کرده ام اما می دانم که در فصل تابستان که جوانان اوقات فراغت بیشتری دارند تعداد زیادی از دختران و پسران به این مکان می آیند اما از همان ابتدا به طبقه دوم کافی نت می روند که البته من نمی دانم شرایط آن جا چگونه است؟

ولی وقتی به چند کافی نت در خیابان های فرعی سری می زنیم، اوضاع جور دیگری است. از پارتیشن بندی خبری نیست، در برخی موارد دختران و پسرها آن چنان نزدیک هم نشسته و مشغول شوخی و خنده هستند که قابل چشم پوشی نیست. حتی در یک مورد خود مالک کافی نت نیز در حال بگو و بخند با دو دختر هم سن و سال خود بود و صدای بلند موسیقی پاپ هم گوش ها را می آزرد.

به هر صورت مشاهدات ما از تعدادی از کافی نت های شمال، شرق و غرب تهران و مشهد حکایت از این داشت که نگرانی های خلاف اخلاق که سال های پیش مشکلاتی را ایجاد کرده بود کاهش یافته است.

گزارشی نداشته ایم

موضوع رعایت نکات اخلاقی و نظارت بر کافی نت ها نکته ای است که رئیس اتحادیه صنف رایانه، داده ورزی و ماشین های اداری تهران نیز بر آن تاکید می کند.«شهرام شیرمست» در این باره می گوید: در حال حاضر براساس مقررات اداره اماکن در تمام کافی نت ها دیوار حایل وجود دارد اما چیزی به نام «زنانه- مردانه» در دستورالعمل کافی نت ها وجود ندارد.

وی درباره برخی مسائل اخلاقی که ممکن است توسط جوانان مراجعه کننده صورت گیرد می گوید: این گونه موارد به ندرت و به بیانی گذری صورت می گیرد و مسئول واحد صنفی خود باید نظارت کافی بر مجموعه فعالیتش داشته باشد.

«شیرمست» البته تاکید می کند که تمام واحدهای صنفی در زمان اخذ مجوز برای دایر کردن کافی نت تعهد داده اند که شئونات اخلاقی در مجموعه آن ها رعایت شود.

وی می گوید: در بحث نظارت و بازرسی های عمومی از این گونه  مجموعه ها، واحدهای صنفی کافی نت در زمان اخذ پروانه مانند تمام واحدهای صنفی تعهد محضری داده اند که ۱۶ مورد شئونات مورد تاکید در قانون را رعایت کنند که یکی از این موارد رعایت شئونات اسلامی و حجاب است که چنان چه این مورد رعایت نشود اتحادیه صنف رایانه و اداره اماکن نیروی انتظامی با آ ن ها برخورد می کند.

وی البته خاطرنشان می کند که تاکنون گزارشی در مورد نقض این موارد توسط بازرسان اتحادیه اعلام نشده است.

«شیرمست» با بیان این که مردم می توانند با دیدن تخلفات این بخش گزارش های خود را به اتحادیه صنف رایانه اعلام کنند خاطرنشان می کند: اگر موردی در این باره به اتحادیه گزارش شود و صحت تخلف ثابت شود با واحد صنفی مربوطه برخورد می شود.وی با تاکید بر این که اگر شما هم موردی از تخلف را سراغ دارید به ما گزارش دهید تا برای بازرسی اقدام شود تاکید می کند: چنان چه صحت تخلفی مشخص شود در مرحله اول به واحد صنفی مربوطه اخطار داده می شود و از مسئول آن برای عدم تکرار این موضوع تعهد گرفته می شود. در مرحله دوم موضوع در پرونده وی درج می شود و تکرار برای بار سوم منجر به یک هفته پلمب مجموعه خواهد بود.

از «شیرمست» می پرسیم آیا تاکنون نیروی انتظامی نیز گزارش و اخطاری در این زمینه به اتحادیه این صنف اعلام نکرده است پاسخ می دهد: تاکنون گزارشی درباره این موضوع از طریق نیروی انتظامی صورت نگرفته است. اما اگر نیروی انتظامی بخواهد در این باره اقدامی انجام دهد باید به اتحادیه هم گزارش بدهد. نیروی انتظامی در این باره مستقیما عمل نمی کند. ضمن آ ن که این تعامل بین ما وجود دارد که وقتی به مواردی برخورد می کنند، توسط اداره اماکن به ما اعلام می شود.

وی البته خاطرنشان می کند: این نکته که برخی از جوانان دختر و پسر در چنین مکان هایی با هم شوخی کنند یا نزدیک هم بنشینند موضوعاتی است که دائم اتفاق نمی افتد و در صورتی که گاهی دیده شود باید توسط مسئول واحد صنفی اصلاح شود.

نظارت همواره ضروری است

به هر صورت به نظر می رسد به موازات ورود گسترده فناوری های جدید ارتباطی و الکترونیکی به کشور تحولات فرهنگی بسیاری به واسطه همین فناوری های جدید در کشور صورت گرفته است که بی تردید همین موضوع بر مشکلات خانواده ها و مسئولان فرهنگی کشور افزوده است.یک جامعه شناس در این باره معتقد است که شرایط به گونه ای پیش می رود که این فناوری های جدید جایگاه درست خود را در بین اقشار مختلف و به خصوص جوانان پیدا کرده است.

«حیدری» می گوید: شاید در ابتدای ورود این فناوری ها به کشور بسیاری از مشکلات و معضلات به مشکلاتی که قبلا وجود داشت افزوده شده بود اما خوشبختانه واحدهایی مانند کافی نت ها به کارکرد اصلی خود نزدیک شده اند و استفاده از امکانات اینترنتی هم اکنون جایگاه خود را برای رفع مشکلات و آسان کردن مسیر گذشته پیدا کرده است.

وی البته بر نظارت اماکنی مانند کافی نت ها تاکید می کند و می گوید: از آن جا که این گونه اماکن توسط تمام گروه ها به خصوص قشر جوان از طبقات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد لازم است تا گردانندگان آن ها هم نظارت کاملی بر مجموعه خود داشته باشند تا امنیت و اخلاقیات مورد خدشه قرار نگیرند ضمن آن که نیروی انتظامی هم باید به دلیل طیف جوان استفاده کننده از این مجموعه ها بر آنها نظارت داشته باشند.

وی البته بر نقش نظارتی خانواده نیز تاکید می کند و می افزاید: خانواده ها هم باید علاوه بر این که بر مجموعه عملکرد فرزندان خود نظارت کافی داشته باشند در صورتی که متوجه تخلفی در این گونه مراکز شدند با اقدام به موقع و معرفی مجموعه موردنظر به نیروی انتظامی و یا صنف مربوطه از ادامه تخلف جلوگیری کنند.

روابط مجازی- روابط حقیقی

در حالی که برخی از والدین نگران روابط فیزیکی و رودرروی فرزندانشان در کافی نت ها هستند، مسئول یکی از همین مراکز به نکته جالبی اشاره می کند: شما نگران چه هستید؟ جوانانی که به این مکان ها می آیند سه قشر هستند، عده ای برای تحقیق و مطالعه آمده اند، که خوب وقتی برای کارهای حاشیه  ای ندارند و به محض پایان یافتن کارشان خارج می شوند.وی اضافه می کند: عده ای دیگر برای بازی و تفریحات سالم دیگر آمده اند که آن ها نیز چنان بر کار خود متمرکز می شوند که اصلا متوجه اطراف خود نیستند. اما گروه سومی هم هست که شاید موردنظر شما این گروه باشند.

این مسئول کافی نت توضیح می دهد: برخی جوان ها برای چت کردن و ایجاد ارتباط مجازی به کافی نت می آیند. در چنین حالتی هم نیازی و وقتی به برقراری ارتباط حضوری با کسی دیگر در کافی نت ندارند. بنابراین اگر نگران چیزی هستید، نگران ارتباطات غیراخلاقی مجازی باشید نه ارتباطات کوتاه مدت و مقطعی حضوری.

اماکن اجتماعی مدرن

«محمدسعید ذکایی»، پژوهشگر در کتاب خود «فرهنگ مطالعات جوانان» در این خصوص نوشته است: یکی از تغییرات مهمی که در الگوی زندگی مردم ایران به خصوص در کلان شهرها صورت گرفته است، سهولت روابط دختران و پسران در سال های اخیر است. از جمله مظاهر این سهولت، کثرت و توسعه اماکنی است که اساسا برای بهره مندی نسل جوان ایجاد شده اند و یا نسل جوان بیشترین بهره گیری را از آ ن ها دارند. دانشگاه ها، سینماها، فرهنگسراها، پارک ها، کافی شاپ ها و کافی نت ها اماکنی هستند که در آن ها ارتباط حضوری دختران و پسران به شدت تسهیل شده است. الگوی طراحی برخی از این اماکن، به توسعه روابط دختر و پسر دامن می زند.

ویژگی عمده اماکن اجتماعی مدرن آ ن است که حضور جوانان در آن ها بر اساس ویژگی ها و هویت فردی آنان می باشد؛ به این معنا که خانواده، فامیل و یا مرجعیت های دیگری که در گذشته روابط و کنش های جوانان را در اجتماع هدایت، همراهی و یا کنترل می کردند، از همراهی جوانان باز می مانند.

برخی پژوهش ها بیانگر آن است که دو سوم افراد از طریق ملاقات حضوری و ارتباط کلامی با یکدیگر رابطه برقرار کرده اند. حدود چهل درصد از افراد دارای رابطه، اولین ارتباط را در خیابان، کافی نت، کافی شاپ و… با یکدیگر برقرار کرده اند. ۱۵ درصد در میهمانی ها، ۱۵ درصد در دانشگاه ها و ۱۲ درصد در پارک ها به این رابطه اقدام کرده اند.

از جمله مهم ترین عوامل تغییرات اجتماعی در جوامع مدرن، رسانه ها و وسایل ارتباط جمعی هستند. در سال های گذشته توسعه وسایل ارتباط جمعی به خصوص تلفن همراه و اینترنت، حجم و کیفیت روابط انسانی را تحت تاثیر خود قرار داده است.اکثر استفاده کنندگان از اینترنت در ایران را جوانان تشکیل می دهند و حجم بالایی از مشترکان تلفن همراه، جوانان هستند. گرچه اطلاعات دقیقی از کیفیت استفاده جوانان از این وسایل نداریم، اما برخی شواهد و آمارها نشان می دهد جوانان در موارد غیر ضروری از این وسیله استفاده می کنند. توسعه امکانات در فضاهای مجازی برای گفت وگو، دوست یابی و انتقال اخبار و اطلاعات، هر چند می تواند کارکردهای مثبت بسیاری داشته باشد، اما به دلیل فقدان زیرساخت های فرهنگی و وجود برخی زمینه های اجتماعی، غالبا به فضایی برای اتلاف اوقات فراغت تبدیل شده است و به شلختگی این روابط در فضای مجازی دامن می زند. شاید مهم ترین اقبال جوانان ایرانی به این دو وسیله، قابلیت عمده آن ها در امکان بروز «فردیت» است. هویت مجازی افراد در فضای مجازی، امکان هنجارشکنی ها و تجربه کردن ها را بدون پذیرش تبعات اجتماعی ایجاد می کند.

جالب آن که مقامات یک شهر در مالزی تصمیم گرفته اند که برای کاربران اینترنت در کافی نت ها در این شهر مقررات خاموشی وضع کنند.

به گزارش ابرار اقتصادی این کار به دنبال افزایش تعداد کاربران معتاد به اینترنت و کافی نت در این شهر صورت گرفته است.

مقامات «سوبانگ جایا» که در نزدیکی کوآلالامپور قرار دارد گفته اند که از سال آینده مقررات خاموشی برای کافی نت ها در این شهر در ساعت معینی از شب به اجرا درمی آید تا مشتریان عمدتا جوان آنان دیروقت به منازل خود مراجعت نکنند.

این تصمیم زمانی جنبه عملی به خود گرفت که هفته گذشته یک مادر نگران از گم شدن فرزندش به مقامات پلیس مراجعه کرد.

به هر صورت نظارت بر عملکرد مجموعه هایی مانند کافی نت ها باید بسیار دقیق و هوشمندانه صورت گیرد و خانواده ها در این زمینه دقت بیشتری داشته باشند اگر چه جوان ها هم باید محتاطانه به چنین مکان هایی رفت و آمد کنند.

اما باز هم یک نکته نباید از ذهن دور بماند که مکان هایی مانند کافی نت و گیم نت مشتریانی جوان دارند آن هم با جاذبه ای به نام رایانه و اینترنت که در دسترس همین جوانان است و این امر نه تنها دغدغه متولیان فرهنگی و خانواده ها را بیشتر می کند بلکه ضرورت نظارت دقیق تری بر آن ها را نشان می دهد.


شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس [email protected] برای ما ارسال فرمایید.

برای اولین بار در دزفول
چاپ مستقیم تصاویرو نوشته های دلخواه روی cd و dvd
تحویل ۲۴ ساعته
۲۰۰ تومان= هزینه سی دی + چاپ + رایت
۰۹۱۶۳۴۳۱۰۷۰مطالب پیشنهادی
  • دزان ان
  • تیم بسکتبال
  • بروز نت اخبار فناوری اطلاعات
  • سایت تحلیلی خبری دیدنا